ଏବେ ଆପଣା ଦାନ ସମ୍ପାଦନ କରନ୍ତୁ

ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜିମି ଉଏଲସଙ୍କ ଠାରୁ ।

ଆମେ ବର୍ଷ ସେହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଜଗତ ଯାକର ଲୋକେ ଏକାଠି ଆସି ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ପରିଚାଳନା ଓ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିଥାନ୍ତି ।

ଯଦି ଏହାକୁ ପଢୁଥିବା ସବୁ ଲୋକ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଦାନ କରିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଆମେ କେବେଠାରୁ ଆମର ପାଣ୍ଠିସଙ୍ଗ୍ରହର ଲକ୍ଷ ପୁରଣ କରିସାରିଥାନ୍ତୁ । ହେଲେ ସଭିଏଁ ଦାନକରିବାକୁ ଚାହିଁବେ ନାହିଁ ବା କରିବେ ନାହିଁ । ସେମିତି ହେଲେ ବି ଚଳିବ । ସବୁ ବର୍ଷ ଯଥେଷ୍ଟ ଲୋକ ଉଇକିପିଡ଼ିଆକୁ ସହଯୋଗ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଅଳ୍ପ କିଛି ଦାନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥାନ୍ତି । ୨୫୦ ଟଙ୍କା, ୫୦୦ ଟଙ୍କା, ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ନିଜ ପାରିବା ମୁତାବକ କିଛିବି ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣା ନିମନ୍ତେ ଦାନ କରନ୍ତୁ, ଯାହା ଆମକୁ ଆମ ଲକ୍ଷସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଗୁଗଲର ବୋଧେ ଲକ୍ଷାଧିକ ସର୍ଭର ଥାଇପାରେ । ୟାହୁର ବୋଧେ ୧୩,୦୦୦ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ଆମର ୬୭୯ ଗୋଟି ସର୍ଭର ଓ ୯୫ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି ।

ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ହେଉଛି ଇଣ୍ଟରନେଟ ଦୁନିଆର ପଞ୍ଚମ ଅଗ୍ରଣୀ ୱେବସାଇଟ ଯାହା ପ୍ରତି ମାସରେ ୪୫୦୦ ଲକ୍ଷ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଆସୁଛି କୋଟି କୋଟି ପୃଷ୍ଠାର ଦେଖଣା ମାଧ୍ୟମରେ ।

ବଣିଜ ଭଲ କଥା । ବିଜ୍ଞାପନ ମଧ୍ୟ କିଛି ଖରାପ କଥା ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ସେସବୁ ଏଠାରେ ନାହିଁ । ଉଇକିପିଡ଼ିଆରେ ନାହିଁ । ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ଗଢ଼ଣ ନିଆରା । ଏହା ଗୋଟିଏ ଖୋଲା ଜ୍ଞାନକୋଷ ବା ପାଠାଗାର ଭଳି । ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଜ୍ଞାନ ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠିକି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଯାଇ ନିଜ ଭାବନା ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବା, ଶିଖିପାରିବା ଓ ନିଜ ଜ୍ଞାନକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟି ପାରିବା ।

ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ପ୍ରଥମେ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଗଢ଼ିଲି, ଏହାକୁ ମୁଁ ପ୍ରଚାର ପତ୍ରର ସାହାଯ୍ୟରେ ଏକ ଲାଭକାରୀ ସଙ୍ଗଠନ କରିପାରିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ କିଛି ନିଆରା କରିବାକୁ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନେଲି । ଏହାକୁ ସ୍ଥିର ଓ ଅଟଳ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆମେମାନେ ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛୁ । ଆମେ ଆମର ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରୁ ଓ ଅଳିଆ ଛାଡ଼ି ଦେଉ ।

ଏହି ବର୍ଷ ଦୟାକରି ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣା ନିମନ୍ତେ କିଛି ଦାନ କରନ୍ତୁ ।

ସାଧୁବାଦ,

ଜିମି ଉଏଲସ
ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା

By donating, you agree to share your personal information with the Wikimedia Foundation, the nonprofit organization that hosts Wikipedia and other Wikimedia projects, and its service providers pursuant to our donor policy. Wikimedia Foundation and its service providers are located in the United States and in other countries whose privacy laws may not be equivalent to your own. We do not sell or trade your information to anyone. For more information please read our donor policy.