Informacje o odliczeniu podatku

From Donate
Jump to navigation Jump to search

Informacje o odliczeniu podatku

Stany Zjednoczone

Wikimedia Foundation jest organizacją charytatywną non-profit (numer identyfikacji podatkowej: 20-0049703) powołaną do życia w Stanach Zjednoczonych na mocy par. 501(c)(3) amerykańskiego Kodeksu IRS. Z tego powodu darowizny od osób fizycznych lub podmiotów znajdujących się w Stanach Zjednoczonych mogą podlegać ulgom podatkowym. Obejmuje to również darowizny przekazywane Wikimedia Foundation na rzecz Wikimedia Endowment.

Skan pisma dotyczącego statusu 501(c)(3)

Oprócz posiadania federalnego statusu 501(c)(3) w Stanach Zjednoczonych, Wikimedia Foundation ma prawo pozyskiwać darowizny we wszystkich stanach, w których obowiązuje wymóg rejestracji. Poniżej przedstawiamy oświadczenia wymagane przez niektóre stany w związku z koniecznością powiadomienia potencjalnych darczyńców o rejestracji Wikimedia Foundation.

Kanada

Ze względu na status 501(c)3, który Wikimedia Foundation posiada w Stanach Zjednoczonych, kanadyjska ordynacja podatkowa zezwala, co do zasady, odliczać od podatku darowizny na rzecz WMF, ale tylko w odniesieniu do dochodów darczyńcy podlegających opodatkowaniu w USA. Przydatnym odniesieniem może być artykuł XXI, ustęp 6 traktatu podatkowego USA-Kanada. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat odliczania darowizn tego typu, należy skontaktować się z doradcą podatkowym.

Inne kraje

Wikimedia Foundation jest organizacją charytatywną non-profit powołaną do życia w Stanach Zjednoczonych na mocy par. 501(c)(3) amerykańskiego Kodeksu IRS. Z tego powodu darowizny od osób fizycznych lub podmiotów znajdujących się w Stanach Zjednoczonych mogą podlegać ulgom podatkowym. Darowizny od osób fizycznych lub podmiotów znajdujących się poza Stanami Zjednoczonymi mogą nie kwalifikować się do odliczeń podatkowych w Stanach Zjednoczonych i innych krajach; w takich przypadkach darczyńcy powinni zasięgnąć porady podatkowej na szczeblu miejscowym. Co ważne, Wikimedia nie prosi o darowizny osób fizycznych ani podmiotów znajdujących się na obszarze administracyjnym, który blokuje lub ogranicza działania związane z pozyskiwaniem funduszy przez międzynarodowe organizacje charytatywne takie jak Wikimedia tudzież nakłada podatki od darowizn przekazywanych tymże organizacjom.

Wikimedia Foundation wspiera lokalne niezależne oddziały na całym świecie. Dowiedz się więcej o oddziałach i ich pracy.